10 shembuj mengjesesh te shendetshem dhe te shpejte

meqe fillon dhe shkolla

10 shembuj mengjesesh te shendetshem dhe te shpejte meqe fillon dhe shkolla
(dottor Gianfranco Trapani)
Pas pak fillon shkolla dhe shume mama ngrejne problemin e mengjesit te pare per femijet e tyre, te studiuar per te pajtuar kerkesat e shpejta te pergatitjes se mengjeseve tipike shqiptare te ritmeve moderne dhe jo te merzitshme me ato te nje raporti ushqimor te shendetshem dhe te plote.
Edhe une vete e urreja mengjesin apo buken me recel qe me linin prinderit e mi para se te shkonin ne pune, e thaja dhe nuk e haja prandaj e di shume mire si ndihet im bir qe si shumica e femijeve parapelqejne "kripen time te dashur"
Atehere vendosa: Tani e tutje do ti hap deren fantazise dhe shumellojshmerise ne mengjes. Ja cfare shembujsh gjeta per nje mengjes te shendetshem dhe te ekuilibruar: Na mbetet vec te ndryshojme cdo dite shije!
 
  1. Panine te vogla me drithera. dhe proshute apo te skuqura me veze nje nate me pare, caj bancha, nje lloj caji i pershtatshem per femijet 3 vjec e siper, dhe nje frut stine.
  2. Veze te rrahur me sheqer, te holluar me qumesht ne temperature ambjenti dhe nje frut stine me pak mjalte siper.
  3. Buding i pergatitur nje nate me pare ose krem karamel, pak feta te thekura buke me marmalate dhe nje frut stine shoqeruar me caj bancha.
  4. Nje filxhan qumesht me drithera sipas deshires e ngjyrosur me pak kakao te zeze dhe buke me marmalate ose biskota me mjalte siper.
  5. Nje filxhan me kafe tershere me pak qumesht, e shoqeruar nga nje fete torte margarite e pergatitur nje nate me pare.
  6. Nje filxhan qumesht pjeserisht i skremuar me corn flakes ose drithera muesli. Ose nje kos te paskremuar dhe nje barrete cokollate me drithera.
  7. Nje filxhan me caj me biskota te thata , nje frut stine ose leng frutash te shtrydhura.
  8. Nje leng portokallesh te shtrydhura me buke te thekur dhe nje fete me proshute ose fete djathe.
  9. 220 ml qumesht ose kos pjeserisht i skremuar, nje zemer (torta te vogla te paketuara) me drithera 30g, molle 200.
  10. 150 ml qumesht ose kos pjeserisht i skremuar, 4 feta -biskote te thekura (35 g) me marmelate (30 g), leng portokalli i i shtrydhur (100 ml).

Related Articles

blog comments powered by Disqus