Një prej trinjakëve të mi e mbaj në zemër, dy të tjerët në krahët e mi

Historia ime...

 

Përshëndetje!  

Nuk e di nëse do te mund të përfshij të gjitha momentet e veçanta, prej kur nisa rrugëtimin përr tu bërë nënë e derisa ia arrita, pasi shumë gjëra kanë ndodhur prej atëherë dhe jam e lumtur, që tani mbaj në duar vogëlushet e mia 11 muajshe.  

Lajmin për shtatzaninë e prita me gëzim shumë të madh... po ashtu im shoq dhe të gjithë të afërmit . Po shijoja ditët e para të shtatzanisë , përkatësisht në fillim të javës s se 8-te kur zgjohem nga gjumi dhe vërej gjakderdhje të shumtë në zonën intime. Me urgjencë i bëra telefon qendrës spitalore.

Po të kisha folur me engjëllin tim, nuk do ta kishte braktisur jetën!

Djalin tim të parë e thërrisnin Geri. 

Një djalosh me karakter diellor, me një buzëqeshje engjëlli, ishte djali që çdo nënë do të fallsifikonte letra për ta pasur. Nëse do të vazhdonte të jetonte sot do të ishte 22 vjeç. Ndoshta do të kishte mbaruar për arkitekturë, dega që ëndërronte Geri im i ëmbël. Martesa ime më të atin dukej se nuk mund të vazhdonte më, kishim humbur çdo gjë të përbashkët, që aq të lumtur e kishim gjetur në vitet e para të martesës sime. Geri e vuajti shumë këtë ndarje, por megjithatë i fortë si mendoja të ishte ai edhe kësaj radhe u ngrit, e kaluam së bashku brengën e madhe, që i la braktisja nga i ati.

Përdoruese e drogës, tani mbaj në krahë vajzën time!

Në moshën 18 vjeç kaloja periudhën më të errët të jetës sime . Me djalin që kisha marrëdhënie isha ndarë, sepse ishte ai që më bëri përdoruese të helmit të bardhë, i dhunshëm siç qe më kishte shkatërruar komplet jetën, aq më tepër si njeri. Nuk po njihja më veten. Jetoja në Itali asaj kohe bashkë me mamin dhe babin. Babi pësoi një aksident në punë dhe për të jeta kishte rezervuar një periudhë depresioni të thellë,por më të rëndë ua bëra unë gjendjen prindërve të mi, sepse abuzoja duke u vjedhur dhe ato pak lekë që mezi i vinin mënjanë, me sakrifica.

Bakllavaja e fundvitit

Përbërësit 

Për brumin:

900g miell 

3 vezë 

2 luge lëng limoni 

1 gotë (uji) vaj lulesh 

Gjysmë gotë qumësht 

Gjysmë gotë kos 

1 kg arra te shtypura, ose me shumë . 

1/2kg gjalpë 

 

Përzihen të gjithë përbërësit, përveç gjalpit. 

Një nënë me fëmijë autik nuk ka zgjidhje tjetër veç të bëhet heroinë

E kam zbuluar kohët e fundit faqen tuaj dhe vendosa t'ju shkruaj jo më shumë për këshilla, sesa për ta ndarë me ju historinë e jetës sime. Edhe pse vajza ime 5 vjeçare bart sindromën e spektrit të autizmit, jam një mama e lumtur dhe me fat. Periudha ku jam lëkundur më shumë se kurrë në jetën time.... kjo histori filloi 3 vjet më parë. Me keqardhje e them se gabimi më i madh që bëmë me vajzën ishte se dëgjuam fjalët e të tjerëve, hë se i vjen goja vonë. Kur iu diagnostikua sindroma e Autizmit, çdo nënë besoj se e kupton vetë që mu shemb qielli mbi kokë. 

Tik tak, i rreh zemra, ndërprisni pastrimin foshnja është gjallë

Kisha pësuar shumë aborte, foshnja që nuk lindën kurrë. Pas çdo pastrimi që më bënin lëpija plagët, pas çdo humbjeje që më shenjonte si me thikë zemrën, ëndrrën për të pasur një fëmijë e shihja çdo natë dhe në errësirë imagjinoja ngjyrën e syve, dorën e tij në gishtat e mi dhe ndjeja si diçka reale aromën e tij sa herë që qaja mbi jastëk. Qaja e dëshpëruar, sepse nuk munda ti vë një emër krijesës sime, ti jepja një jetë, një zë, një krevat, ti jepja gji, ta përkundja... 

Kur birësohet një vogëlush me flokë të kallinjtë

Flokët e kallinjta nuk e linin të hante i qetë kështu që herë pas here, i bezdisur, i ngrinte me dorën e majtë, sepse e djathta ishte ngjeshur mbi lëngun e patateve të shijshme të furrës që teta Liria, kuzhinjeria e mensës për fëmijë të jetimores i gatuante aq mrekullisht dhe gjithnjë i hidhte dy racione, sepse flokët e tua janë të kallinjta: i thoshte ajo duke i përkëdhelur e lëmuar fytyrën.  

Kishim vite të tëra që ata të dy kërkonin të bënin një fëmijë, por Zoti nuk kishte shkruar një fat të tillë për ta.

E hedh nga shkallët dhe humb fëmijën

Ata u martuan në vitin 2003. Anxhela ishte vetëm 18 vjeç. Tërësisht e dashuruar pas një burri shumë herë më të madh në moshë se ajo vetë. Mund të ishte shumë lehtë babai i saj! - mund të mendoje, po ti shihje bashkë të shoqëruar, të kapur dorë për dore, a thua se ai kishte frikë, se po të mos mbahej tek Anxhela e tij do të rrëzohej nga çasti në çast. 

Para martesës së tyre gjithçka shkonte shumë mirë, të paktën Anxhela kishte gjetur tek ai babain, që nuk e kishte pasur pranë.

Takimi i parë i foshnjës sonë me pediatrin. Kontrollet e Bilanceve të Shëndetit.

Vështirësia më e madhe me to është fakti, që bilancet rrallohen me rritjen e bebit, ndaj për ti ardhur në ndihmë Bebevogëlusheve tona, le të shkruajmë në ditarin tonë kohën, kur vizitohet fëmija tek pediatri dhe çfarë analizash kryhen për çdo moshë. Sot u kujtojmë nënave të forumit tonë çfarë kontrollesh kryen pediatri në takimin e parë pas lindjes së foshnjës.

Cfare eshte ekografia tridimensionale? 3D dhe 4D

Cfare eshte ekografia tridimensionale?

3D bazohet ne ristrukturimin dhe veshtrimin kompjuterik i pamjeve normale ekografike bidimensionali. Mund te merren nga kjo eko pamje ne tridimensional (3D), pra pamje te palevizshme qe analizohen me vone nga kendveshtrime te ndryshme dhe ne dhe nga 3dimensione ose pamje ne 4D, ku dimensioni i katert eshte perfaqsuar nga koha, pra pamje tridimensionale ne levizje dhe ne kohe reale.